Związki z innymi muzeami w Polsce...

Ponad sto lat temu, kiedy powstawało Muzeum Etnograficzne w Krakowie najwięcej eksponatów śląskich spośród tych, które zostały tam umieszczone pochodzi z rodziny założyciela Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie – Piotra Mankiewicza. „Stroje ludowe, korale i inne przedmioty zostały przekazane do muzeum przez moich pradziadków, ze strony rodziny Wolnych, zwykłych gospodarzy. I po stu latach okazało się, że członek rodziny wybudował własne muzeum. Coś w tym jest. 

Kiedyś zadzwonił do mnie wnuk pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego, który zwrócił uwagę na to, że moja mama jest z domu Wolny i pytał, skąd my jesteśmy. Odpowiedziałem, że z Ligoty. Rodzina Marszałka pochodzi z Bogucic, więc temat upadł. Później jednak pewna absolwentka historii przyjrzała się naszemu drzewu genealogicznemu i okazało się, że to ta sama rodzina. Teraz znaleźli się kuzyni i czasem spotykamy się. Nasza rodzina przekazała także część ziemi w Panewnikach obok bazyliki klasztorowi Franciszkanów. Na tym miejscu stoi teraz Grota Lourdzka. Inna historia jest związana z krakowskim Wawelem. Znamy tam salę, w której kasetonowy sufit ozdobiony jest głowami przedstawiającymi osoby różnych stanów, królów, żołnierzy, dworzan. Pierwotnie było ich 194.  Dziś, wskutek różnych działań i historycznych zawieruch na suficie sali zachowało się jedynie 30. I tu znowu ciekawostka związana z rodziną Wolnych. W latach 1925-1927 Xawery Dunikowski wykonał cykl 12 "głów wawelskich" wykorzystując jako modeli brata dziadka i jego żonę.”

 

Poniżej: pismo potwierdzające przekazanie eksponatów do Muzeum Etnograficznego w Krakowie

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

Nowe zasady odnośnie COVID-19

08-05-2020

W związku z wprowadzeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, kierując się ustawowym obowiązkiem zabezpieczenia oraz konserwacji zbiorów, a także dla zapewnienia maksymalnej ochrony przed zarażeniem, na czas trwania epidemii, Muzeum wprowadza szczeg...

zobacz wiecej »

INDUSTRIADA 2020

07-05-2020

 INDUSTRIADA 2020 
 26 września 

Zapraszamy na święto Szlaku Zabytków Techniki!

...

zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »