Wystawa

Z prawdziwą przyjemnością i nieskrywaną dumą pragniemy zaprosić Państwa na stałą wystawę zabytkowych komputerów, stanowiącą od niedawna część ekspozycji w naszym muzeum. Jest to najstarsza i zarazem największa polska kolekcja starych maszyn cyfrowych prezentowana publicznie. Pierwszy raz pokazywana była w roku 2005 w muzeum w Chrzanowie, a następnie w Wadowicach, gdzie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki obecnej lokalizacji komputery z logo Atari, Commodore, Sinclair, itp. są podziwiane w każdym miesiącu przez kilka tysięcy zwiedzających , ponieważ tak duża jest frekwencja radzionkowskiego muzeum! Trzon gości stanowią wycieczki ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Genezą powstania kolekcji komputerów ośmio i szesnasto bitowych była oczywiście chęć zachowania ich w oryginalnym kształcie dla przyszłych pokoleń oraz co ważniejsze, pragnienie stworzenia za pomocą wystawy nowej przestrzeni, w której młodzi ludzie mogli by spędzić wolny czas, zapoznając się jednocześnie z historią. W obecnym kształcie wystawa prezentuje przekrój konstrukcji kilkudziesięciu komputerów, począwszy od IBM z roku 1974, oraz inne wynalazki, które bezpośrednio i pośrednio wniosły wkład w ich rozwój. Dzięki takiemu zamysłowi goście mogą dotknąć fonografu Edisona, mieszkowego aparatu fotograficznego, telegrafu, dalekopisu, projektora filmowego i kamery, lampy oscyloskopu oraz wielu innych interesujących obiektów, w wielu przypadkach starszych niż sto lat. W planach jest stworzenie wystawy w pełni multimedialnej, podczas zwiedzania której młodzi ludzie będą mogli w przystępny sposób przyswoić wiedzę. Do tego jednak potrzeba będzie dużo pracy, wielu nowych eksponatów oraz jeszcze więcej środków finansowych. W chwili obecnej ponad 90% z 240 komputerów i 150 konsol (plus niezliczona ilość urządzeń peryferyjnych) jest w pełni sprawna, dlatego interaktywne pokazy na działających zabytkach są jak najbardziej możliwe. 

Z tej okazji wydaliśmy nową publikację wspierającą informacyjnie wystawę i jednocześnie szerzej tłumaczącą konieczność powstawania takich ekspozycji . Mamy nadzieję, że w sposób wystarczający uzasadnia ona potrzebę powstania zbioru starych komputerów. Jej przewrotny tytuł jest nie tylko nawiązaniem do głównej tematyki Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, ale jednocześnie stawia wszechobecne w dzisiejszym życiu komputery na równi z nieodzownym człowiekowi podstawowym pokarmem.

Pragniemy zainteresować Was naszą nową wystawą, ale liczymy także na każdą pomoc w rozwoju kolekcji. Może gdzieś w zakamarkach Waszych instytucji drzemią zapomniane maszyny sprzed ery współczesnych PC, oprogramowanie, dokumentacja lub prasa informatyczna? Jesteśmy przekonani, że warto uratować tę część nie tak dawnej historii od wysypisk firm zajmujących się utylizacją złomu elektronicznego.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www autora książki www.kupazlomu.prv.pl

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

Nowe zasady odnośnie COVID-19

08-05-2020

W związku z wprowadzeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, kierując się ustawowym obowiązkiem zabezpieczenia oraz konserwacji zbiorów, a także dla zapewnienia maksymalnej ochrony przed zarażeniem, na czas trwania epidemii, Muzeum wprowadza szczeg...

zobacz wiecej »

INDUSTRIADA 2020

07-05-2020

 INDUSTRIADA 2020 
 26 września 

Zapraszamy na święto Szlaku Zabytków Techniki!

...

zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »