Historia Muzeum

Twórcę Muzeum Chleba Piotra Mankiewicza zaliczyć należy do pasjonatów kolekcjonerstwa najwyższego szczebla. Jak zawsze wszystko zaczęło się od niewinnego "zbieractwa" i kupowaniu eksponatów na targach starości, ale gdy zbiory zaczęły zajmować coraz większą przestrzeń przyszła myśl o stworzeniu muzeum.

Zrodził się nawet pomysł by muzeum to umieścić w starej zabytkowej kamienicy zbudowanej przez rzemieślnika-piekarza w Bytomiu przy ul.Jainty. Dzięki urzędnikom miejskim nie doszło to do realizacji a kamienica -zabytek - z pięknym frontonem, zabytkowym piecem w sklepie i piekarskim na zapleczu nadal niszczeje.

Z tej to przyczyny Muzeum znalazło swoje miejsce w Radzionkowie. Poprzez zbudowanie części muzeum od podstaw i zaadaptowaniu istniejących hal magazynowych Piotr Mankiewicz dopiął swego.

W dniu 26.04.2000r. nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie Muzeum Chleba, w obecności władz miejskich wojewódzkich i przedstawiciela wicepremiera Leszka Balcerowicza.


Były też listy gratulacyjne między innymi od arcybiskupa Damiana Zimonia.


Założeniem twórcy Muzeum było udostępnienie piekarzom i cukiernikom miejsca na gromadzenie starych, zabytkowych narzędzi pracy. Stało się jednak inaczej. Muzeum Chleba gromadzące kolekcjonerskie zbiory Piotra Mankiewicza stało się placówką oświatową ogólnie dostępną, a przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Tu można się zapoznać z historią chleba, z szacunkiem dla niego, jak i z maszynami i urządzeniami do jego produkcji wykorzystywanych. Zbiory obejmują już kilka tysięcy eksponatów w postaci maszyn i urządzeń, pocztówek, zdjęć, obrazów, grafik, publikacji czy książek. Nie wszystkie mogą być już udostępnione zwiedzającym, których w ciągu 2-ch lat było 85 tys.

Muzeum ulegało ciągłym zmianom. Udostępniono salę "bacówkę" utrzymaną w góralskim stylu i wykonaną przez autentycznych górali. Tu zwiedzający mogą poczekać na swoją kolejkę w zwiedzaniu lub przysiąść na chwilę reflekcji po zwiedzaniu.

Muzeum jest również otwarte na inne propozycje wykorzystania swoich pomieszczeń np. dla spotkań grup społecznych, narad czy kameralnych występów artystycznych, charytatywnych. Cała działalność muzealna Piotra Mankiewicza została zauważona i doceniona. Do tej pory spośród wielu wyróżnień i gratulacji może pochwalić się następującymi nagrodami:

2001 Nagroda im. Wojciecha Korfantego za niekonwencjonalny program popularyzujący tradycję „Kultury Chleba”.

2001 Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Radzionków w uznaniu zasług w dziedzinie krzewienia kultury

2004 Nagroda Honorowa- PIT KOMPAS za rok 2004

2004 VII Edycja – Ogólnopolska Nagroda imienia Aleksandra Patkowskiego przyznana za osiągnięcia w dziedzinie regionalizmu Sandomierz

2005 Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2005 roku w kategorii „Dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych”

2008 Nagroda „Orła i Róży” dla Zasłużonych dla Powiatu Tarnogórskiego w uznaniu zasług na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Tarnogórskiego

2009 Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenia Muzealne 2008 roku w kategorii dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego”

2009 XXIX konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2008 Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Działanie na rzecz edukacji szkolnej”

2010 Certyfikat „Mistrz Turystyki, Gastronomii i Rozrywki „Nagroda sezonu 2010 w kategorii Szkoły Językowe i Warsztaty Edukacyjne

2010 Certyfikat „Perła w koronie województwa śląskiego”

2010 Statuetka „Hanys 2009” za kultywowanie szacunku do chleba

2010 Nagroda „Wawrzyn Polskiej Turystyki” za działalność innowacyjną

2013 Tytuł i statuetka „Bytomianin Roku 2013”

2014 Srebrna Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego

2016 Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego

2016 Medal Miasta Bytomia za szczególne zasługi dla miasta w dziedzinie społecznej 

2017 Nagroda i Tytuł „Seniora roku 2016” nadany przez Bytomską Radę Seniorów

2018 Certyfikat członka Śląskiej Izby Turystyki na rok 2018

2018 Brązowy Krzyż Zasługi

2019 Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

2020 Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w roku 2020.

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

Nowe zasady odnośnie COVID-19

08-05-2020

W związku z wprowadzeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, kierując się ustawowym obowiązkiem zabezpieczenia oraz konserwacji zbiorów, a także dla zapewnienia maksymalnej ochrony przed zarażeniem, na czas trwania epidemii, Muzeum wprowadza szczeg...

zobacz wiecej »

INDUSTRIADA 2020

07-05-2020

 INDUSTRIADA 2020 
 26 września 

Zapraszamy na święto Szlaku Zabytków Techniki!

...

zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »